Další rady a tipy
- Ušetřete až 80 % nákladů na svícení
- Vypínáním elektroniky šetříte energii
- Perte prádlo na nízkou teplotu, ušetříte peníze i energii

Jak lze zjistit, jestli je Váš dům energeticky úsporný?
Nejprve vypočítejte měrnou spotřebu. Udává, kolik energie se spotřebuje na 1 m2 podlahové plochy za rok. Jak na to? Nejdříve spočítejte energeticky vztažnou plochu – tak, že sečtete podlahové plochy všech podlaží na základě vnějších rozměrů domu. Pak pročtěte faktury s platbami za teplo a sečtěte počet kilowatthodin potřebných na vytápění. Následně stačí vydělit spotřebu v kWh energeticky vztažnou plochou a získáte měrnou spotřebu tepla.
Co lze považovat za nízkoenergetický a pasivní dům?
Energetická spotřeba na provoz běžného domu činí kolem 150 kWh/m2 ročně. Nízkoenergetický dům má spotřebu maximálně třetinovou, tedy do 50 kWh/m2 ročně. Přitom náklady na stavbu nízkoenergetického domu jsou asi jen o 15 % vyšší ve srovnání s běžným domem. Šetření energií a penězi při provozu domu tedy zakrátko může vyvážit počáteční mírně zvýšenou investici.
Pasivní domy jsou náročnější na realizaci
Pasivní domy mají spotřebu tepla na vytápění dokonce do 15 kWh/m2 za rok. Stavba pasivního domu však vyžaduje maximálně pečlivé projektování i realizaci. Pokud chcete mít pasivní dům, neobejdete se bez solární energie a rekuperačního výměníku. Ten zajistí minimalizaci tepelných ztrát při větrání – vzduch odváděný z domu vzduchotechnikou ohřívá studený vzduch přicházející zvenčí. Izolace ve stěnách pasivních domů běžně dosahuje tloušťky 300 mm.
V jednoduchosti je úspora
Proč mají nízkoenergetické domy jednoduchý tvar, většinou krychli? Každé zvětšení povrchu domu, tedy arkýře, věžičky, hluboké nezasklené lodžie a podobně, znamená také větší tepelné ztráty. Teplo totiž uniká obvodovými konstrukcemi. Pokud se snažíte šetřit energií, nezapomeňte ani na dokonalé utěsnění okenních rámů, dveří a spár, aby z domu zbytečně neutíkalo teplo.
Doporučujeme
vysoká náročnost
Teplejší místnosti, jako například obývák či jídelnu, a lokální zdroje tepla (kamna, krby) je vhodné umístit do centra domu.
Obvod domu se hodí pro místnosti vytápěné na nižší teploty nebo nevytápěné vůbec.
Další rady a tipy
- Ušetřete až 80 % nákladů na svícení
- Vypínáním elektroniky šetříte energii
- Perte prádlo na nízkou teplotu, ušetříte peníze i energii
Vaše domácnost je úspornější než
ostatních domácností.
Pochlubte se svým výsledkem
Pokračujte později nebo na jiném počítači